Keşif Yolunda

Enduro eğitimi

Kirlenmeyi, çamuru, doğayı sevenler vardır illa ki. Bunun yanına bir de eğlence katıp enduro eğitimi almak ister misiniz? Enduroist ekibimizden Hakan arkadaşımızın bize hazırladığı organizasyonla, hem sürüş tekniklerimizi geliştirelim hem de biraz eğlenelim dedik ve bir günlük eğitime katıldık. Eğitimi Endurocuyuz garajından Yunus hoca ile yaptık. Kendisi aynı zamanda profesyonel enduro yarışçısıdır. Endurocuyuz garajı ve eğitimle ilgili bilgileri http://www.endurocuyuz.tv/ adresini ziyaret ederek alabilirsiniz.

Eğitime başlamadan önce garajda buluşuyoruz. Burada ekipmanlarla ilgili hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ekipmanların tamamını ekip size temin ediyor. Body armour, kask, bot, jersey, pantolon, eldiven. Motorları da alıp kısa bir sürüşten sonra eğitimin yapılacağı alana gidiyoruz.

Burada önce Yunus hoca bize motosikletlerin özelliklerini kısaca anlatıyor. Motorlar 2 zamanlı KTM, BETA ve HUSKY (Husqvarna) marka olup güçlü arazi motorları. Sonrasında arazide sürüşün temel adımlarını anlatıyor. Ayakta sürüş nasıl olur, virajlarda yapılması gerekenler, denge, debriyaj kullanımı vb. Teorik anlatım bittikten sonra hem motorların ısınması hem de bizim motorlara alışmamız için boş alanda biraz sürüş yapıyoruz.

Isınma kısmı bittikten sonra uygulama başlıyor. Önce belli aralıklarla dizilmiş olan dubaların aralarından zikzak yaparak geçiyoruz. Bunu iki şekilde yapıyoruz; ilk olarak oturarak normal hızda, ikinci olarak da ayakta ve yavaş hızda yapmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken debriyaj ve gaz kontrolünü de çalışıyoruz. Eğer daha önce bu tarz sürüş yapmadıysanız bir müddet sonra sürekli debriyaj sıkmaktan ön kollarınız şişiyor, parmaklarınız yoruluyor. Antrenman yapıp gitmekte fayda var. Daha sonra biraz da sekiz çizme hareketi ve çeşitli şekillerde denge çalışmaları yapıyoruz.

Arazide, özellikle düşük hızlarda denge ve gaz-debriyaj kontrolü çok önemli. Bu nedenle yukarıda anlattığım çalışmaları sık sık yapıp bu konudaki becerilerin geliştirilmesi önemli.

Biraz ara verdikten sonra Yunus hoca önde biz arkada çamurlu, taşlı, çakıllı, çukurlu yollara dalmaya başlıyoruz. Kimimiz düşüyoruz, kimimiz çamura saplanıyor debelenip duruyoruz. Bunlar oldukça daha çok cesaretleniyoruz ve bir sonraki engele daha cesaretli giriyoruz. Ben bir ara gaz verirken debriyajı kaçırıyorum ve motor adeta beni üzerinden atmaya çalışan bir boğaya dönüşüyor, atıyor da 🙂

Ancak arazide düşmek bile hoşunuza gidiyor. Ben düştükten sonra gülüyordum mesela. Sonra Yunus hoca bizi çakıl tepelerinin olduğu bir alana götürüyor. Burada tırmanışla ilgili teknikleri çalışıyoruz. Youtube kanallarında arazi sürüşü yapanların tepelere tırmandığını görmüşsünüzdür mutlaka. İlk bakışta, bunlar ne anlıyor tepelere tırmanmaktan diyebilirsiniz. Ancak enteresan bir şekilde çok zevkli 🙂

Ben kendi motorumla da araziye giriyorum zaman zaman ama bu motorların zevki gerçekten bir başka. Elinizin altında fazlaca güç var ve hafif makineler.

Sanırım arazide benim en çok hoşuma giden, çamurlu kaygan zeminlerde ve ormanlık alanda ağaçların arasında sürmek. Çamurda sürerken motosiklet altınızda adeta dans ediyor, önü ayrı arkası ayrı oynuyor 🙂 ve bu sürekli adrenalin yaratıyor. Durmamanız lazım düzenli ve kontrollü gaz vererek sürekli devam etmeniz gerekiyor yoksa saplanabilirsiniz.

Yorulup acıkınca eğitim alanına geri dönüp sabahtan yakılan ateşte sucukları pişiriyoruz, güzelce karnımızı doyurup çayımızı içiyoruz, biraz da dinlendikten sonra tekrar çalışmaya devam ediyoruz.

Bu işin heveslilerine, biraz biliyorum ama kendimi geliştirmem gerekiyor diyenlere, çamura batmak yan yatmak istiyorum diyenlere kesinlikle böyle bir etkinliğe katılmalarını öneriyorum.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 13 Şubat 2017 by in Gezi and tagged , , , , , .

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 146 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: