Keşif Yolunda

Aksiyon kamerası seçimi

Aksiyon kameraları maceracı, aksiyon peşinde koşanların vazgeçilmez aksesuarı haline geldi.

Ben de en son yaptığım gezide motosikletle atlayıp zıplamaya başlayınca bir tane alayım dedim. Tabi aksiyon kameraları artık iyice yaygınlaşıyor ve piyasada bir çok alternatif oluştu. Dolayısı ile almadan önce biraz bilgi toplayıp karşılaştırma yapmak gerekiyor. Sonuçta parayı çöpe atmak istemeyiz.

Benim için ürün seçiminde öncelikli kriterler ücretin 1.000 TL altında olması ve kullanım amacına uygun olmasıydı. Bu kriterler doğrultusunda araştırma yapıp alternatifleri aşağıda genel özelliklerini listelediğim 3 ürüne indirdim.

 aksiyon kamera

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ürünlerin sitelerine ulaşabilir ve daha detaylı bilgi toplayabilirsiniz.

GO PRO Hero3 White Edition

Liquid Image EGO 1080p HD WiFi

Sony HDR-AS20

Bu karşılaştırma sonucunda Sony hdr as-20 modelini almaya karar verdim. Tabi bu kararda en çok etkili olan etkenler; fiyat, steady shot özelliği ve batarya ömrü. Yukarıdaki tabloda fiyat ve batarya ömrü ile ilgili bilgiler mevcut. Peki bu steady shot nedir?

Adı üstünde aksiyon kamerası, çekim koşulları çok zor. Kimi paraşüt yaparken, kimi dev dalgalarda sörf yaparken kimi de benim gibi motosiklet kullanırken bir yerlerine takıyor bu kameraları. Dolayısıyla sürekli bir titreşim mevcut. Sony bu titreşimi görüntüye yansıtmamak için steady shot özelliğini geliştirmiş. Ha oscara aday olacak film çekmiyoruz o kadar da titreşim olsun diyorsanız bu özellik çok da önemli değil.

Kameranın kutu içeriği de diğerlerine göre daha iyi. Kamerayla birlikte su geçirmez kap, düz yapışkan, eğimli yapışkan ve sabitleme aparatı çıkıyor kutudan.

Video çekimi için bir kaç farklı çözünürlük seçimi yapabiliyorsunuz. Fotoğraf kalitesi de oldukça iyi. Ayrıca 5 saniyeden başlayarak otomatik bir şekilde aralıklı fotoğraf çekim modu da var.

Bu kameranın hiç mi kötü yanı yok diyenleriniz vardır şimdi. Onlar da bunlar; Mikrofonu çok iyi yapmışlar cızırtı mızırtı bütün sesleri kaydediyor. Özellikle yüksek hızlara çıktığınızda rüzgar sesi rahatsız edici olacaktır. Bir de kameranın şekli oval ve kendi üzerinde sabitleme vidası takabileceğiniz bir yuva yok. Bu nedenle ya su geçirmez kap ya da başka bir sabitleme aparatı ile kullanmanız gerekiyor.

Buraya tıklayarak kamerayla çektiğim videoyu izleyebilirsiniz. Bu arada video çekimini yaparken kendi yaptığım göğüs askısını kullandım nasıl yapıldığını merak edenler Aksiyon kamerası için göğüs askısı yazımı okuyabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 30 Nisan 2015 by in Aksesuar and tagged , , , , .

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 146 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: